• شهید : ابوالقاسم رحمان زاده
  • تعداد بازدید : 840
  • نویسنده: حاج رضا

  • شهید ابوالقاسم رحمان زاده
اطلاعات فردی
نام ابوالقاسم
نام خانوادگی رحمان زاده
نام پدر کریم
نوع عضویت بسیج
شغل کشاورز
وضعیت تاهل متاهل
اطلاعات تولد
تاریخ تولد 5 آذر 1328
محل تولد فریدونکنار
اطلاعات شهادت
واقعه یا عملیات منجر به شهادت کربلای پنج
تاریخ شهادت 25 بهمن 65
محل شهادت شلمچه
وضعیت پیکر مطهر تشییع شد
نحوه شهادت اصابت گلوله
محل مزار حسینیه معصوم زاده(ع)

در پنجمین روز از آخرین ماه فصل پاییز 1328 در یک خانواده سنتی و مذهبی که با کشاورزی وماهیگیری امرار معاش میکردند شهید ابوالقاسم رحمان زاده به عنوان اولین فرزند کریم و هاجر پا به عرصه ی هستی گذاشت که پدر نام او را کریم گذاشت. او پس از خود دارای 5 برادر و 2 خواهر شد. وی آغوش گرم خانواده رشد و نمو کرد و با رسیدن به سن مدرسه شروع به تحصیل کرد و تا کلاس ششم درس خواند که به علت بضاعت مالی خانواده و بیماری مادرش درس را رها کرد و کمک حال پدر و مادر در ار کشاورزی و ماهیگیری شد.* او پسری بسیار زرنگ و باهوش و فعال، دلسور، مهربان، مردم دار و مردم دوست بود و به پدر و مادر و بزرگترها احترام میگذاشت. ابوالقاسم از بچگی نماز میخواند وروزه میگرفت و درمراسم های عزاداری و مذهبی مسجد شرکت میکرد و سعی میکرد نماز جماعت در مسجد بخواند. شهید ابوالقایم رحمان زاده در سال 54 با دختری مومنه و مذهبی پیمان مقدس زناشویی بست که از او 4 فرزند، 2 دختر و 2 پسر به یادگار مانده است.* وی در فعالیت های انقلابی و راهپیمایی و تظاهرات شرکت داشت، حتی یک بار مورد ضرب و شتم ساواک قرار گرفت و پس از پیروزی انقلاب عضو بسیج شد و فعالیتهای پایگاه و گشت و بازرسی  شبانه فعالیت داشت.* او به حضرت امام علاق هی زیادی داشت و بخاطر دیدار با حضرت امام چندین بار به قم رفت. او همچنین برای روحانیون متعهد و مقید به نظام اسلامی ارزش بسیار زیادی قائل بود و با گروهای مخالف نظام و منافقین بسیار سرسخت و بیزار بود و سعی میکرد با آنها مبارزه کند.* او با شروع جنگ تحمیلی تمایل زیادی برای رفتن به جبهه داشت و دیگران را نیز تشویق میکرد و علیرغم فعالیت های کاری زیاد اما او اولین بار به کردستان رفت و مدتی آنجا خدمت کرد و سپس به منطقه جنوب رفت و در گردان یا رسول در عملیتها شرکت میکرد.* او شهادت را یک افتخار میدانست و با این به خانواده های شهدا سری می زد و مشکلات آنها را حل میکرد. شهید رحمانزاده بسیار مردم دوست بود و به بی بضاعتان کمک میکرد و تحمل افراد زورگو را نداشت و با آنها مقابله میکرد و همیشه سعی میکرد که حق کسی ضایع نشود. او در مرخصی هایش در پشت جبهه در ستادهای جمع آوری کمک های مردمی فعالیت داشت و با کمک خودش و کمک های مردمی آمبولانسی را خریداری و به منطقه جنگی ارسال کرد. و رابطه بسیار صمیمی و نزدیکی با همسرش داشت و در کارهایش با او مشورت میکرد. او اهل صله رحم بود و سعی میکرد به بستگان و آشنایان سرکشی کند. وی چون خودش به علت پاره ای از مشکلات درس را رها کرد دوست داشت برادران و خواهران و فرزندانش درس شان را بخوانند.* وی مشوق حضور برادرانش در مناطق جنگی بود و همزمان با برادرانش در مناطق مختلف بودند و آخرین بار با توجه به مخالفت خانواده رضایت آن ها را جلب و به سوی جبهه ها شتافت.* این بسیجی دلاور و رشید اسلام سرانجام در عملیات غرور آفرین کربلای 5 در شلمچه شرکت کرد و بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید ولی پیکر پاک و مطهرش به مدت 9سال بر خاک تفتیده و گرم و سوزان شمچه ماند و پس از 9 سال توسط گروه تفحص شناسایی و در ششم بهمن سال 74 توسط مردم ولایتمدار استان تشییع و سپس پیکرش به فریدونکنار منتقل و پس از تشییع به تکیه معصوم زاده به خاک سپرده شد.

در صورتی که از این شهید بزرگوار اطلاعاتی دارید که ثبت نشده است و یا متوجه اشتباهی در اطلاعات شده اید میتوانید از طریق فرم زیر ما را مطلع کنید. در صورت نیاز با شما تماس خواهیم گرفت.

ارسال مشخصات

لطفا در صورت تمایل پس از وارد کردن مشخصات، در ادامه اطلاعات تماس خود از قبیل ایمیل، شماره تلفن یا ... را وارد کنید تا در صورت نیاز بتوانیم با شما تماس بگیریم
    کم           زیاد

برچسب ها: شهید ابوالقاسم رحمان زاده